БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Во прелиминарните контакти со Турција, Грција ќе разговара само за Ексклузивната економска зона и континенталниот гребен

Прашањата што се однесуваат на одредување на ексклузивната економска зона и континенталниот гребен во Егејското Море и Источниот Медитеран, ќе бидат единствените теми за кои Грција ќе разговара со Турција во рамките на 61-от круг прелиминарни контакти што в понеделник ќе се одржи во Истанбул, истакнаа на денешните редовни брифинзи со новинарите и портпаролот на грчката Влада Христос Тарандилис и портпаролот на грчкото МНР Александрос Папајоану, јави дописничката на МИА од Атина.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close