ЕвропаЕвропа.Портал

Во пожар во Сибир загинаа 11 луѓе

Во пожар што изби во источниот дел на Сибир загинаа најмалку 11 луѓе, соопштија руските власти

Москва, 21 јануари 2020 (МИА) – Во пожар што изби во источниот дел на Сибир загинаа најмалку 11 луѓе, соопштија руските власти.

Пожарот избил во еднокатна зград во село во регионот Томск. Десетмина од од загинатите биле работнии од Узбекистан, додека другата жртва е Русинка.

Жртвите биле работници во фабриката за сеча и преработка на дрво.

Пожарот најверојатно бил предизвикан од неисправна инсталација. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close