Дописници МКДХроникаХроника.Портал

Во пожар изгоре стан во Кичево, петчленото семејство остана без својот дом

Петчлено семејство од Кичево остана без својот дом откако тој целосно изгоре во пожар што избувна синоќа на улицата "11 Октомври".

Кичево, 7 мај 2020 (МИА) – Петчлено семејство од Кичево остана без својот дом откако тој целосно изгоре во пожар што избувна синоќа на улицата “11 Октомври”.

-Останавме на улица бидеќи се ни е изгорено, цела покуќнина, книгите на децата, компјутерот, облеката, но сепак нема настрадани луѓе тоа е среќа во несреќа. На време излеговме од домо,  дојдоа пожарникарите и пожарот беше изгаснат. Ние сега останавме без ништо, низ солзи раскажуваше Нурије Белулоска, која се надева на помош од хуманитарните луѓе.

Освен станот на семејството Белулоски оштетен е и станот на семејството Алими, бидеќи двата стана имаа заеднички кров и дождот што синоќа наврна и нив им направи огромна штета.

Инаку, овие стана се во рамки на старата зграда на поранешниот Централен комитет, а првичните сознанија се дека пожарот избувнал во кровот на зградата, поради стара и дотраена електрична инсталација.

Причината за пожарот ќе ја покаже истрагата.рф/скс/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close