Svet.SlajderСветСвет.Портал

Во Перу за еден ден речиси 10.000 новозаразени со Ковид-19 

Во Перу во изминатите 24 часа регистрирани се 9.441 нови случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заболени лица се искачи на 507.996

Лима, 14 август 2020 (МИА) – Во Перу во изминатите 24 часа регистрирани се 9.441 нови случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заболени лица се искачи на 507.996.

Од почетокот на пандемијата во Перу од последици со новиот коронавирус починале 25.648 луѓе, а оздравече 348.006 пациенти.

Претседелот на Перу, Мартин Визкара уште во март прогласи вонредна состојба, а подоцна воведе полициски час. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close