Дописници МКДКултураКултура.Портал

Во Пехчево изложба на ракотворби во чест на денот на градот

Втора година по ред поради мерките за заштита од Ковид-19 во Пехчево е откажана организацијата на фестивалот „Пехчевски трубадури". Фестивалот во минатите години се организираше во чест на одбележувањето на заштитниците на градот, светите апостоли Петар и Павле, а годинава, како што најавија од пехчевскиот Дом на култура како продолжение на етно-саемот „Пехчевски Павловден" кој беше составен дел на фестивалот, ќе се одржи изложба на стари ракотворби.

Back to top button
Close
Close