0_Македонија.ПорталДописници МКДХроникаХроника.Портал

Во општините низ источниот регион осум лица не го почитувале полицискиот час

На подрачјето на СВР Штип во текот на изминатото деноноќие на едно лице му е издадено решенија за изолација, информира портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова преку писмено соопштение.

Штип, 2 април 2020 (МИА) – На подрачјето на СВР Штип во текот на изминатото деноноќие на едно лице му е издадено решенија за изолација, информира портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова преку писмено соопштение.

Во него се наведува дека од страна на полициски службеници извршени се 38 контроли над лица во изолација и 109 контроли над лица во самоизолација. Едно лице не ја почитувало мерката за самоизолација.

-Забраната за движење не ја почитувале осум лица, од нив три се приведени и три се опоменати. На пет лица им се земени податоци и ќе следуваат соодветни поднесоци. Поднесени се две известувања и девет кривични пријави по чл.206 од Кривичниот законик. Контролирани се вкупно 161 објект, се вели во соопштението од СВР-Штип. вдј/см/

Back to top button
Close
Close