Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Во Москва приведени двајца поранешни соработници на Навални

Московската полицијата вчера уапси двајца поранешни членови на тимот на опозициски политичар Алексеј Навални и и го продолжи куќниот притвор на неговата портпаролка. Навални се наоѓа во притвор од јануари 2021 година, кога се врати во Русија по неколкуте месеци минати на лекување во Германија заради труењето со нервнот агенс „Новичок“ во август 2020 година, за кое самиот тврдеше дека го извршиле оперативци на Федералната служба за безбедност (ФСБ) по наредба на рускиот претседател Владимир Путин.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close