Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Во Минск приведени најмалку десет демонстранти

Белоруската полиција денеска уапси повеќе од 10 учесници на антивладините протести во Минск

Минск, 20 септември 2020 (МИА) – Белоруската полиција денеска уапси повеќе од 10 учесници на антивладините протести во Минск.

Протести има и во другите градови на Белорусија.

По спорните претседателски избори одржани на 9 август, граѓаните протестираат секој ден, тврдејќи дека изборните резултати се фалсификувани и бараат оставка од Лукашенко. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close