Svet.SlajderСветСвет.Портал

Во Мелбурн уапсени 16 демонстранти

На протестот поради рестриктивните мерки во Елстерник, јужен Мелбурн денеска се уапсени 16 луѓе, а 21 лице се парично азнети, соопшти полицијата на австралиската држава Викторија

Мелбурн, 19 септември 2020 (МИА) – На протестот поради рестриктивните мерки во Елстерник, јужен Мелбурн денеска се уапсени 16 луѓе, а 21 лице се парично азнети, соопшти полицијата на австралиската држава Викторија.

– Фрустриани сме што овие луѓе продолжуваат да ги загрозуваат животите на граѓаните на Викторија, изјави портопаролката на полицијата.

Таа додаде дека поголемиот број граѓани одговорно се однесуваат.

– Однесувањето на неколкумина себични луѓе, кои го игнорираат препораките нема да биде толерирано, посочи портпаролката на полицијата.

Во Викторија денеска е пријавен најмал број на новозаразени со Ковид-19 во последните три месеци, што е можност за олабавување на строгите рестриктивни мерки до крајот на месецот.

Во изминатите 24 часа во австралиската сојузна држава регистрирани се 21 случај на новиот коронавирус, што е војно помалку од вчерра, а починаа седум луѓе. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close