0_Македонија.ПорталBiznis.SlajderБизнисБизнис.ПорталВидеоВидео изјаваЕкономија

Во март остварен повисок даночен приход во однос на планираниот, пониска наплатата само кај данокот на добивка

Управата за јавни приходи во март бележи повисока наплата кај данокот на личен доход и данокот на додадена вредност, а пониска наплата има само кај данокот на добивка. Директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска денеска соопшти дека вкупно остварениот даночен приход во март изнесува седум милијарди 720 милиони  610 илјади денари и тој е повисок за 6,17 проценти во однос на планираниот, односно 18,62 проценти во споредба со остварениот приход во март лани. 

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close