0_Спорт.ПорталФудбал

Во Лига Европа вчерашниот ден беше најефикасен од формирањето на натпреварувањето

Во четвртокот, на 18 февруари, беа постигнати 59 гола во 1/16 финалето од Лигата на Европа. Ова е најефикасниот ден од плејоф фазата откако турнирот беше преименуван во 2009 година.

Нион, 19 февруари 2021 (МИА) – Во четвртокот, на 18 февруари, беа постигнати 59 гола во 1/16 финалето од Лигата на Европа. Ова е најефикасниот ден од плејоф фазата откако турнирот беше преименуван во 2009 година.

Претходно, второ по квалитет клупско европско натпреварување беше Купот на УЕФА.

Најмногу голови, по седум, на вчерашните средби беа постигнати во Берн (Јанг Бојс – Баер Леверкузен 4:3) и во Антверп (Антверп – Ренџерс 3:4), а мрежите мируваа само во Прага каде Славија и Лестер одиграа 0:0. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close