Дописници МКДОпштински вести

Во Куманово 60-тина „диви“ депонии, лани изречени 15 казни

И годинава ќе се чистат депониите во Куманово, за што се предвидени средства во рамки на буџетот за хигиена и озеленување на општината, информираше градоначалникот, Максим Димитриевски. На подрачјето на општината евидентирани се 60-тина „диви“ депонии. И покрај редовните и вонредните акции за чистење на депониите, често се случува еднаш исчистена локација за кусо време да се претвори во депонија, како што е пред населбата „Перо Чичо“. Лани, биле издадени прекршочни казни за лицата кои фрлале ѓубре на несоодветни локации.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close