СветСвет.Портал

Во Колумбија уапсен доминиканскиот крал на кокаинот

Доминиканецот Сесар Емилио Перлата е уапсен во Колумбија. Тој го добил прекарот „крал на кокаинот“ бидејќи наводно е одговорен за шверцување на еден тон дрога од Карибите во САД и во Европа

Санто Доминго, 3 декември 2019 (МИА) – Доминиканецот Сесар Емилио Перлата е уапсен во Колумбија. Тој го добил прекарот „крал на кокаинот“ бидејќи наводно е одговорен за шверцување на еден тон дрога од Карибите во САД и во Европа.

– Перлата (44) е уапсен во понеделникот во утринските часови во Картахени, северниот дел на Колумбија, изјави доминиканскиот државен судија.

Според податоците од американскиот Федерално истражно биро (ФБИ) мрежата за шверц која ја водел Перлата била активна во Венецуела, во Порторико и во Колумбија.

Мрежата била откриена по околу 60 полициски акции, во кои се уапсени 18 луѓе.

ФБИ понуди 100.000 долари за информации за Перлати, кој е осомничен за транспорт на „еден тон кокаин во САД, во Порторико и во Европа“. ки/ми/

Таг
Back to top button
Close
Close