0_МИА Истражува.ПорталИзбрано

Во која насока ќе тргне Германија по Меркел

Русија, како и за борба за контрола над клучните технологии. Германија се соочува со дилемата колку да се приклони кон Вашингтон, додека Европската Унија се обидува да добие поголема глобална улога во блокот од 27 нации. Пандемијата со Ковида-19 носи дополнителен притисок, бидејќи трката за набавка на вакцини, заедно со континуираните последици од заминувањето на Велика Британија од ЕУ, сигнализира враќање во ситуација кога секоја земја дејствува за себе, време на национални држави, идеја што Германија одамна ја отфрли.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close