Дописници МКДОпштински вестиХроникаХроника.Портал

Во Кичево една кривична пријава за непочитување на полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќиe за време на полицискиот час, според статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид, во Кичево во целост се почитувала забраната за движење.

Кичево, 26 мај 2020 (МИА) – Во текот на изминатото деноноќиe за време на полицискиот час, според статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид, во Кичево во целост се почитувала забраната за движење.

Во овој период не се регистрирани нарушувања на јавниот ред и мир, кражби и сообраќајни незгоди, информираа портпаролот Стефан Димоски.

Тој објасни дека поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, ОВР Кичево поднесе кривична пријава против С.Б.(42) од Кичево.

При контрола извршена на 19 мај во 20 часот на улица „Mаршал Тито“ во Кичево, полициски службеници го затекнале пријавениот при управување патнички автомобил „Опел Астра“. Притоа, констатирале дека пријавениот нема дозвола од надлежен орган и не ја почитува мерката за забрана за движење на населението за време на полициски час од 19 часот на 19мај до 05 часот, следниот ден, додаде Димоски.рз/бт/

Таг
Back to top button
Close
Close