0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderГраѓански сектор

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Македонски државјани кои пристигнале од Авганистан се сместени во карантин бидјеќи меѓу нив имало позитивни лица на Ковид 19, потврдија за МИА од Министерството за здравство. 

Скопје, 11 јули 2020 (МИА) – Македонски државјани кои пристигнале од Авганистан се сместени во карантин бидејќи меѓу нив имало позитивни лица на Ковид 19, потврдија за МИА од Министерството за здравство.

– Македонски државјани се пристигнати од Авганистан. По добиени информации дел од нив се позитивни. Поради безбедност на граѓаните, во консултација со Комисијата за заразни болести и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, вечерва ќе бидат во карантин, а утре епидемиолог ќе одлучи што понатаму, наведоа од Министерството за здравство. см/бак/

 

Back to top button
Close
Close