0_Web_Насловна-слајдерSvet.SlajderСветСвет.Портал

Во Калифорнија измерени 54,4 степени Целзиусови, највисока температура на земјата

Во американскиот Национален парк Долина на смртта, што се наоѓа во Калифорнија, е измерена највисоката температура досега на земјата, од дури 54,4 степени Целзиусови.

Лос Анџелес, 17 август 2020 (МИА) –   Во американскиот Национален парк Долина на смртта, што се наоѓа во Калифорнија, е измерена највисоката температура досега на земјата, од дури 54,4 степени Целзиусови.

Таа температура ја потврди и Американската метеоролошка служба, јави Би-Би-Си.

Во претходните денови, а особено минатиот викенд, топлотен бран го погоди американскиот западен брег, а високите температури, исто така, придонесоа за прекин на струја во некои делови, затоа што електраните не функционираа како што треба.

Претходно, највисоката температура беше 54 степени и беше измерена и во Долината на смртта во 2013 година. зш/

Back to top button
Close
Close