Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Во Италија запленета дрога во вредност од над една милијарда евра наменета за финансирање на ИД

Финансиската полиција во Неапол во пристаништето Салерно откри и заплени дрога во вредност од над една милијарда евра

Рим, 1 јули 2020 (МИА) – Финансиската полиција во Неапол во пристаништето Салерно откри и заплени дрога во вредност од над една милијарда евра.

Полицијата откри 14 тони амфетамини, 84 милиони таблети со лого „каптагон“, што се произведува во Сирија од страна на Исламска држава за финансирање на тероризмот.

Дрогата била скреина во инустриски цилиндри за хартија, кои требало да ги спречат скенерите да ја откријат содржината. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close