ЕвропаЕвропа.Портал

Во Италија покрената истрага за голем број смртни случаи во домовите за стари лица

Почнати се истраги за стотици смртни случаи од коронавирусот во домови за нега на стари лица во Милано и во целиот регион Ломбардија, јавија италијански медиуми.

Рим, 10 април 2020 (МИА) – Почнати се истраги за стотици смртни случаи од коронавирусот во домови за нега на стари лица во Милано и во целиот регион Ломбардија, јавија италијански медиуми.

Повикувајќи се на извор од судството, тие наведуваат дека истрагата не е насочена во овој момент против ниту една личност, а се спроведува и во други градови, како што е Бергамо.

Истрагата треба да утврди постоење можни кривични дела, како што е несовесно убиство.

Од средината на март, домовите за нега на стари лица станаа главна причина за загриженост, особено кога здравствените работници и семејствата во Ломбардија започнаа да пријавуваат смртни случаи на жители кои не биле тестирани за коронавирусот.

Неименуван извор вели дека истрагата се фокусира на одредбата од 8 март со која властите во Ломбардија побарале од локалните домови за нега на стари лица да преземат пациенти отпуштени од болница во обид да ослободат пренатрупани болнички одделенија.

Некои лекари и медицински сестри рекле дека заразата се ширела бидејќи домовите во тоа време немале соодветна заштитна опрема.

Таг
Back to top button
Close
Close