Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Во Италија над 100 случаи на заболени од новиот коронавирус

Во Италија има повеќе од 100 случаи на новиот коронавирус, изјави денеска Атилио Фонтана, кој го предводи северниот регион Ломбардија, со барање за воведување построги гранични контроли.

Рим, 23 февруари 2020 (МИА) – Во Италија има повеќе од 100 случаи на новиот коронавирус, изјави денеска Атилио Фонтана, кој го предводи северниот регион Ломбардија, со барање за воведување построги гранични контроли.

– Во Ломбардија се заразени 89 лица, меѓу кои и една млада личност во Валтелина, долина во која се наоѓа популарното скијачко одморалиште, изјави Фонтана за Скај ТГ24.

Според него, повеќе од 100 луѓе се заразени со новиот коронавирус на национално ниво. Претходната цифра на властите беше 79 заразени.

Италијанските власти изолираа неколку области во Ломбардија и Венето.

Според официјалните податоци за цивилна заштита, две лица починале од болест предизвикана од вирусот Ковид-19.  зш/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close