ЕвропаЕвропа.Портал

Во Италија дозволена продажба на цвеќиња, растенија и семе

Цвеќарниците во Италија може да отворат и да ги продаваат своите производи, јави телевизијата Раи Њуз 24.

Рим, 2 април 2020 (МИА) – Цвеќарниците во Италија може да отворат и да ги продаваат своите производи, јави телевизијата Раи Њуз 24.

Малопродажба на семиња, цвеќиња и растенија е дозволена низ целата земја, освен ако не е забрането од локалните власти, изјавила министерка за земјоделство Тереза Беланова.

– Оваа криза нè лишува од можноста да комуницираме со нашите пријатели и семејство, да работиме и да заработуваме. Ставањето растенија во нашите домови, балкони и градини може малку да ги украси нашите животи, а е и поддршка за секторот кој е на работ на банкрот, рече Беланова.

Таа додаде дека во секторот работат 100.000 луѓе, на кои поголемиот дел од приходите им се во пролетниот период. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close