ЕвропаЕвропа.Портал

Во Италија четворица фратари заразени со Ковид-19, се бараат верниците кои биле на исповед

Четири фратари од манастирот Лендинара, во регионот Венето, североисточна Италија, се позитивни на новиот коронавирус

Рим, 11 март 2020 (МИА) – Четири фратари од манастирот Лендинара, во регионот Венето, североисточна Италија, се позитивни на новиот коронавирус.

Во манастирот има вкупно 20 фратари сега се во изолација.

По заразувањето на фратарите властите трагаат по сите верници кои беа биле на исповед во црквата Света Агата на 7 март, за да се тестираат дали се позитивни на Ковид-19.

Во Италија е најголем бројот на смртни случаи од новиот коронавирус надвор од Кина. Во последните 24 часа во Италија починаа 168 луѓе, со што бројот на жртви се искачи на 631, а вкупниот број на заразени изнесува 10.000 лица. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close