Svet.SlajderСветСвет.Портал

Во Иран целосна забрана за движење поради новиот коронавирус

Иранските безбедносни сили ќе ги испразнат градските улици во следните 24 часа во обид да го спречат ширењето на новиот коронарнавирус, јави новинската агенција ИРНА .

Техеран, 13 март 2020 (МИА) – Иранските безбедносни сили ќе ги испразнат градските улици во следните 24 часа во обид да го спречат ширењето на новиот коронарнавирус, јави новинската агенција ИРНА .

Иран е една од земјите која е најмногу погодена од пандемијата на Ковид-19.

Во таа земја, според најновите податоци, евидентирани се 11.364 случаи на зараза, од кои 1289 во последните 24 часа. Од Ковид-19 во Иран досега починаа 514 лица, од кои 85 за едно деноноќие. Вкупно оздравеле 3.529 лица. ссм/

 

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close