СветСвет.ПорталСвет.Слајдер

Во Индија регистриран најголем број смртни случаи од Ковид-19 во еден ден

Индија денеска соопшти дека во последните 24 часа во земјата од Ковид-19 умреле 1.133 лица, што е најголем број на смртни случаи регистрирани за еден ден од почетокот на пандемијата.

Њу Делхи, 8 септември 2020 (МИА) – Индија денеска соопшти дека во последните 24 часа во земјата од Ковид-19 умреле 1.133 лица, што е најголем број на смртни случаи регистрирани за еден ден од почетокот на пандемијата.

Индиското Министерство за здравство, исто така, соопшти за 75.809 нови случаи на инфицирани со коронавирус, со што вкупниот број на заразени достигна речиси 4,3 милиони лица, пренесуваат американските медиуми.

Индија се наоѓа на второто место во светот според бројот на потврдени случаи на коронавирус, веднаш по САД.

Од почетокот на пандемијата во оваа земја умреле 72.775 лица.

Повеќе од еден месец Индија бележи најголем број нови инфекции дневно во светот.

Пандемијата на коронавирусот е економски поразителна за Индија, бидејќи нејзината економија во вториот квартал од годината е опадната за речиси 24 проценти. сд/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close