СветСвет.Портал

Во Хубеј продолжен одморот за Нова година поради коронавирусот

Владата на кинеската провинција Хубеј, поради коронавирусот, кој се појави во престолнината Вухан, го продолжи одморот по повод одбележувањето на Кинеската Нова година до 13 февруари, пишува кинескиот весник „Хубеј дејли“.

Пекинг, 1 февруари 2020 (МИА) – Владата на кинеската провинција Хубеј, поради коронавирусот, кој се појави во престолнината Вухан, го продолжи одморот по повод одбележувањето на Кинеската Нова година до 13 февруари, пишува кинескиот весник „Хубеј дејли“.

Досега бројот на починати од коронавирусот достигна 259 луѓе, а речиси 12.000 лица се заразени низ светот. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close