ЕвропаЕвропа.Портал

Во холандски авион пронајдени 80 кг кокаин

Повеќе од 80 килограми кокаин биле пронајдени во карго-авион „Мартинара“, чија матична компанија е КЛМ и притоа уапсени се седум лица, меѓу кои и пилотот.

Амстердам, 16 јануари 2020 (МИА) – Повеќе од 80 килограми кокаин биле пронајдени во карго-авион „Мартинара“, чија матична компанија е КЛМ и притоа уапсени се седум лица, меѓу кои и пилотот.

Холандските медиуми објавија дека тројца уапсени се холандски државјани.

Авионот бил на меѓународен аеродром во близина на Буенос Аирес кога е пронајдена дрогата.

Локалните медиуми јавуваат дека кокаинот бил откриен непосредно пред авионот да полета за Амстердам.

Полицијата истражува дали дрогата е натоварена во Аргентина или Бразил, од каде што полетал авионот, јави РТЛ. зш/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close