БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Во Грција целосно вакцинирани десет проценти од популацијата, првата доза ја примиле 21,5 отсто

Од првиот ден до денеска, спроведени се 3.280.000 вакцинации, над 2.260.000 наши сограѓани се вакцинирани со една доза, односно 21,5 отсто, а денеска надминавме еден милион наши сограѓани кои се целосно вакцинирани, што е десет отсто од популацијата, соопшти генералниот секретар во Министерството за здравство на Грција Мариос Темистоклеус, надлежен за процесот на имунизација во земјата, јави дописничката на МИА од Атина.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close