0_Македонија.ПорталБизнисБизнис.ПорталПолитика

Во функција Национален регистар на вистински сопственици

Национален регистар на вистински сопственици е во функција од денеска, со што и Централниот регистар се вклучува во борбата  против корупцијата и перењето пари. Постоечките субјекти имаат рок од 90 дена да ги внесат потребните податоци, а за новосонованите  рокот за да ги запишат вистинските сопственици изнесува осум дена. Во спротивно,  како што најавија надлжените институции, ќе се соочат со финансики проблеми. 

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close