Svet.SlajderСветСвет.Портал

Во Франција потврден петти случај на заразен со новиот коронавирус

Франција го потврди петтиот случај на инфекција со коронавирус од Кина и станува збор за е за ќерка на 80-годишник веќе хоспитализирана со истата дијагноза, изјави синоќа министерката за здравство Ањес Бузин.

Париз, 30 јануари (МИА) – Франција го потврди петтиот случај на инфекција со коронавирус од Кина и станува збор за е за ќерка на 80-годишник веќе хоспитализирана со истата дијагноза, изјави синоќа министерката за здравство Ањес Бузин.

Таа додаде дека два авиона летаат од Франција кон Кина – по првиот во средата, вториот лет ќе биде утре – со намера да ги евакуираат француските државјани од кинескиот град Вухан, епицентарот на инфекцијата.

Франција минатата недела ги потврди првите три случаи на инфекција со коронавирус во земјата, а овој вторникот, четвртиот.

– Сега имаме пет случаи, од кои два се под надзор, рече Бузин на прес-конференција. зш/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close