Избрано

Во Европа се повеќе кражби на предмети со нацистички мотиви

Во последниве години, сè почесто се пријавуваат украдени или фалсификувани предмети со нацистички мотиви. Сега вниманието го привлече серија кражби во Холандија и Данска. Во август 2020 година, шест лица ја искршија вратата на воениот музеј „Ајвитнес“ (Eyewitness) во холандскиот град Бек, ги искршија витрините и украдоа артефакти од времето на нацизмот во вредност од 1,5 милиони евра. На криминалците им биле потребни само шест минути за да ја извршат кражбата. И, очигледно точно знаеле што сакаат да земат.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close