Svet.SlajderСветСвет.Портал

Во државата Њујорк над 75.000 заразени и 1.550 смртни случаи

Бројот на случаи на заразени од Ковид-19 во најтешко погодената американска држава Њујорк се зголеми за повеќе од 9000 - на 75.795, со стапка на смртност зголемена за 27 проценти. Бројот на смртни случаи сега е 1.550. Тоа го нагласи денеска гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо.

Њујорк, 31 март 2020 (МИА) – Бројот на случаи на заразени од Ковид-19 во најтешко погодената американска држава Њујорк се зголеми за повеќе од 9000 – на 75.795, со стапка на смртност зголемена за 27 проценти. Бројот на смртни случаи сега е 1.550. Тоа го нагласи денеска гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо.

Тој додаде дека коронавирусот е посилен од очекуваното.

– Ние се уште одиме нагоре, главната битка ќе биде на врвот на планината, рече Куомо. зш/

Back to top button
Close
Close