Svet.SlajderБалканБалкан.Портал

Во Црна Гора уапсена новинарка поради предизвикување паника со лажна вест

Полицијата во Подгорица ја приведе А.Ѓ. (26) под сомнение дека сторила кривично дело - предизвикување паника и немири, соопшти црногорското Министерство за внатрешни работи.

Подгорица, 6 јануари 2020 (МИА)  – Полицијата во Подгорица ја приведе  А.Ѓ. (26) под сомнение дека сторила кривично дело – предизвикување паника и немири, соопшти црногорското Министерство за внатрешни работи.

Таа како главен уредник на порталот за ФОС медиа, како автор на текст објавен на порталот во неделата со наслов „ФОС открива: Членови на РОСУ на располагање во Црна Гора за Божиќ“, предизвика паника во јавноста со презентирање лажни вести преку медиум.

Во написот се вели дека „околу 250 припадници на единицата РОСУ – Специјална косовска единица, ќе бидат достапни на црногорските безбедносни органи на денот на собир во Подгорица закажан за денеска“ на Бадник.

Надлежниот државен обвинител рече дека „во постапките на А. Ѓ., елементите на кривичното дело биле да предизвикаат паника и немири, и дека таа ќе биде лишена од слобода и со кривична пријава изведена во надлежното обвинителство“.

„Треба да се напомене дека се во тој текст беше апсолутна лага и обид за ширење дезинформации, насочени кон ширење паника и немири, а поголеми последици беа спречени со реакцијата на надлежните државни органи“, се вели во соопштението на црногорското МВР.зш/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close