ЕвропаЕвропа.Портал

Во Цирих маж уби двајца заложници, а потоа и себе

Швајцарската полиција соопшти дека вооружен маж во  стан зел две жени за заложници, а по неколку часа трите лица биле пронајдени мртви.

Цирих, 31 мај 2019 (МИА) – Швајцарската полиција соопшти дека вооружен маж во  стан зел две жени за заложници, а по неколку часа трите лица биле пронајдени мртви.

Маж, на возраст од околу 60 години, утрово зел две жени за заложници и на полицајците им рекол дека ќе ги убие доколку не се повлечат.

По три часа Швајцарецот рекол дека ќе се прераде, но набрзо се слушнале истрели од станот каде се забарикадирал. Потоа полицијата влегла во станот и ги пронашла мртви трите лица, како и пиштолот со кој се извршени убиствата.

Засега не е познат мотивот за земањето заложници и за убиствата. ссм/

 

Таг
Back to top button
Close
Close