ЕвропаЕвропа.Портал

Во Британија повеќе од 32.000 починати од Ковид-19, најмногу во Европа

Во Велика Британија повеќе од 32.000 луѓе починаа од новиот коронавирус, што е најголем број смртни случаи во Европа, покажуваат денешните податоци.

Лондон, 5 мај 2020 (МИА) – Во Велика Британија повеќе од 32.000 луѓе починаа од новиот коронавирус, што е најголем број смртни случаи во Европа, покажуваат денешните податоци.

Според Канцеларијата за национална статистика, од 24 април во Англија и Велс од Ковид-19 починале 29.648 лица, а заедно со починатите во Шкотска и Северна Ирска тој број изнесува 32.313.

Претходно, Италија беше најпогодената земја со коронавирусот во Европа. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close