СветСвет.Портал

Во Бразил за еден ден починале 1.290 луѓе од Ковид-19

Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани 42.223 нови случаи на коронавирус, а починале уште 1.290 лица, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Рио де Женеиро, 4 јули 2020 (МИА) – Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани 42.223 нови случаи на коронавирус, а починале уште 1.290 лица, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Од почетокот на епидемијата во земјата заразени се 1.539.081 лице, со што Бразил се наоѓа на второ место во светот по САД.

Досега во Бразил се потврдени 63.174 смртни случаи. гт/

Таг
Back to top button
Close
Close