Svet.SlajderСветСвет.Портал

Во Бразил над 50.000 смртни случаи од Ковид-19

Бројот на починати лица од последици од новиот коронавирус во Бразил надмина 50.000, соопшти бразилското Министерство за здравство

Рио де Жанеиро, 22 јуни 2020 (МИА) – Бројот на починати лица од последици од новиот коронавирус во Бразил надмина 50.000, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Според официјалната статистика бројот на смртни случаи од 49.976 во саботата, вчера изнесуваше 50.617 починати лица.

Бразил е на второ нместо во светото по САД, со 1.085.038 инфицирани лица со Ковид-19. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close