Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Во близина на Оландските Острови се насука фински крузер

Крузер на финската компанија „Викинг лајн“ денеска се насука во близина на Оландски Oстрови, помеѓу Финска и Шведска

Хелсинки, 20 септември 2020 (МИА) – Крузер на финската компанија „Викинг лајн“ денеска се насука во близина на Оландски Oстрови, помеѓу Финска и Шведска.

Финските власти соопштија дека нема повредени и оти се подготвува евакуација на патниците.

Крузерот Аморела сообраќал од финскиот град Турку до Стокхолм, а на бродот има околу 200 патници и 80 членови на екипажот. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close