0_Web_АктуелноХроникаХроника.Портал

Во Битола пронајдени три неесплодирани гранати од Првата светска војна

Во Битола биле пронајдени три стари неескплодирани артилериски гранати од Првата светска војна.

Скопје, 22 февруари 2020 (МИА) – Во Битола биле пронајдени три стари неескплодирани артилериски гранати од Првата светска војна.

– Вчера во 12:10 часот во СВР Битола било пријавено дека на ул.„Љубојно“ во Битола биле пронајдени три стари неексплодирани артилериски гранати кал.75 мм од Прва Светска Војна, соопштуваат од МВР.

Од таму информираат дека увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР Битола, а од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување истите се безбедно подигнати од местото на настанот. фф/ац/

Фото: МИА Архива

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close