ЕвропаЕвропа.Портал

Во Белорусија уапсени десетици демонстранти

Белоруската полиција уапси десетици демонстранти кои денеска се собраа во центарот на главниот град, барајќи оставка од претседателот Александар Лукашенко.

Минск, 19 септември 2020 (МИА) – Белоруската полиција уапси десетици демонстранти кои денеска се собраа во центарот на главниот град, барајќи оставка од претседателот Александар Лукашенко.

Според изјавите на очевидци, биле уапсени десетици демонстранти кои кратко се степале со полицијата.

После тоа, припадниците на безбедносните сили им го блокирале патот и почнале да ги апсат насобраните граѓани, од кои повеќето биле жени. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close