ЕвропаЕвропа.Портал

Во Белорусија до 14 часот гласале преку 65 отсто од избирачите

На претседателските избори во Белорусија до 14 часот излегоа на гласање 65,19 проценти од гласачите, изјави заменик-претседателот на Централната изборна комисија, Владимир Ипатов.

Минск, 9 август 2020 (МИА) – На претседателските избори во Белорусија до 14 часот излегоа на гласање 65,19 проценти од гласачите, изјави заменик-претседателот на Централната изборна комисија, Владимир Ипатов.

Како што прецизира, одѕивот по региони е најнизок во Минск – 52,03 проценти, а највисок во регионот Гомел – 75,83 проценти, пренесува агенцијата ТАСС.

Белорусија денеска одржува претседателски избори, на кои граѓаните избираат од петмина кандидати, вклучувајќи го и актуелниот претседател Александар Лукашенко. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close