Дописници СветЕвропаЕвропа.Портал

Во Австрија починала Италијанка – сомнеж дека се работи за коронавирус

Синоќа во комплекс апартмани во местото Бад Клајнкирхајм во Австрија, починала 56 годишна Италијанка, за која докторите се сомневаа дека е заразена со новиот коронавирус.

Виена, 26 февруари 2020 (МИА) – Синоќа во комплекс апартмани во местото Бад Клајнкирхајм во Австрија, починала 56 годишна Италијанка, за која докторите се сомневаа дека е заразена со новиот коронавирус.

Како што јави дописникот на МИА, докторите од итната медицинска помош веќе земале крв од починатата за анализа, по што ќе може со сигурност да се каже дали била заразена или не.

Комплексот апартмани каде што била Италијанката веднаш е затворен, а на луѓето кои се внатре им е забранет излез се додека не поминат соодветен лекарски преглед.

Според информациите во австриските медиуми, Италијанката изминатите денови имала симптоми на настинка, а во Австрија дошла од Удине.

Австриските власти соопштија и дека се пронајдени сите лица со кој контактирал првиот заразен човек во Инсбург. Бидејќи партнерката на еден од заразените работела на рецепција во хотелот „Европа” во центарот на градот, наредено е привремено затворање на објектот и тестирање на сите вработени.

Австриските медиуми пишуваат дека интересно е што токму во тој хотел пред само една недела престојувале австрискиот канцелар Себастијан Курц и министерката за правда Маргарете Шрамбек. Сепак, за време на нивниот престој рецепционерката не била на работа бидејќи била во Италија. ав/

Таг
Back to top button
Close
Close