ЕвропаЕвропа.Портал

Во Австрија 1.016 заразени со коронавирусот

Во Австрија со коронавирусот се заразени вкупно 1.016 лица, соопшти денеска Министерството за здравство во Виена.

Виена, 16 март 2020 (МИА) – Во Австрија со коронавирусот се заразени вкупно 1.016 лица, соопшти денеска Министерството за здравство во Виена.

Бројот на заразени лица уште претпладнево надмина илајда, само два часа по официјалното соопштување на утринските информации кои секојдневно се објавуваат секој ден после 8 часот кога имаше 959 заразени.

Во најновите информации за бројот на заразени лица се наведува дека се извршени 8.490 тестирања.

Исто така се информира дека од појавата на коронаворусот во Австрија на крајот од февруари, досега оздравеле шест лица, а тројца починале. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close