Svet.SlajderБалканБалкан.ПорталДописници Свет

Во Атина регистриран земјотрес од 4.3 степени

Земјотрес со јачина од 4.3 степени според Рихтеровата скала беше регистриран попладнево во областа Атика, јави дописничката на МИА од Атина.

Атина, 3 септември 2020 (МИА) – Земјотрес со јачина од 4.3 степени според Рихтеровата скала беше регистриран попладнево во областа Атика, јави дописничката на МИА од Атина.

Според Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија, епицентарот бил 17 километри јужно од предградието Рафина што се наоѓа во источниот дел на Атика, поширокиот дел на Атина.

Земјотресот беше почувствуван по повеќе населби, како и во центарот на Атина. ср/сд/

Таг
Back to top button
Close
Close