БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Во Албанија 161 новозаразен, оздравени 97, починати три лица

Во Албанија во последното деноноќие повторно висока бројка на новозаразени со Ковид-19, откако од направени 875 тестови позитивен резултат е добиен кај 161 од нив, што е 18,4 отсто од тестираните.

Тирана, 11 септември 2020(МИА) – Во Албанија во последното деноноќие повторно висока бројка на новозаразени со Ковид-19, откако од направени 875 тестови позитивен резултат е добиен кај 161 од нив, што е 18,4 отсто од тестираните.

-Од епидемиолошките податоци заразата во последните две недели изнесува 62,9 случаи на 100.000 жители. Споредено со претходните седмици тоа претставува благо намалување, но ова е еден значаен момент да потсетиме дека мерките и протоколите треба и понатаму строго да се почитуваат, бидејќи почетокот на учебната година може да има влијание врз епидемиолошката ситуација, -изјави Гентиана Ќирјако од Институтот за јавно здравје.

Таа додаде дека во последните 24 часа во списокот на закрепнати се впишани уште 97 лица или вкупно 6.443 од вкупно заразените 11.021. Во исто време починале тројца пациенти или 327 до сега.

Активни на болеста се 4.251 лице, од нив 188 се хоспитализирани во двете ковид болници, од нив 21 се на интензивна терапија, додека 7 се интубирани.

Според медиумите расте бројот на заразени меѓу затворениците, но и на оние на кои им е потребно болничко лекување. Во некои медиуми објавени се и фотографии на кои се гледа дека во Инфективната клинка во Тирана е транспортирана затвореничка а затворскиот полицаец носи оружје и заштитна облека. вт/

Таг
Back to top button
Close
Close