0_Македонија.ПорталПолитички партии

ВМРО-ДПМНЕ: Помина една недела, а функционерите од СДСМ не се откажуваат од нивните плати

Помина цела една недела откако ВМРО-ДПМНЕ ги повика министрите и функционерите на власта да се откажат од своите плати, а од СДСМ ни трага ни глас.

Скопје, 1 април 2020 

Помина цела една недела откако ВМРО-ДПМНЕ ги повика министрите и функционерите на власта да се откажат од своите плати, а од СДСМ ни трага ни глас.

Нема ниту збор од Оливер Спасовски за откажување од неговите 88.000 денари плата, ниту од Шекеринска за откажување од нето-платата од над 80.000 денари, молчи и Мила Царовска за нето плата над 73.000 денари, исто како и Рената Тренеска Дескоска за платата од над 73.000 денари.

Про боно не сака да работи ниту Никола Димитров чија плата сега е над 72.000 денари, но и Дамјан Манчевски со плата од над 70.000 денари.

Молчат и не сакаат да се откажат од своите примања стотина функционери кои изминатиов период земаа вртоглави суми на плата.

Потребни се чекори веднаш, а не празни соопштенија и бледи прес конференции.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

___________________________________________________________
МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

Back to top button
Close
Close