0_Македонија.ПорталМКДПолитички партии

ВМРО-ДПМНЕ: 6 200 компании згаснаа во 2020, а над 500 илјади граѓани живеат во сиромаштија

СДСМ и Заев се причини за економската катастрофа со која се соочува државата. Успеаја долгот на државата да го зголемат за над 1 милијарда евра за една година и да достигне над 60% од БДП. Патем никакви капитални инвестиции не направија и економијата ја доведоа до колапс. Без работаа останаа 54 илјади работници и уште толку не земаат редовно плата поради погрешните економски политики во време на криза, кои се сведоа на гол популизам и изборна корупција. Дури 6200 компании згаснаа во 2020-та година, а над 500 илјади граѓани живеат во сиромаштија со само две евра на ден. Во исто време бизнисите на лицата од власта цветаат, премиерот јаде со златни лажици, а министерката Царовска носи шал од 370 евра, колку што се месечните приходите на најголем дел од семејствата во Македонија.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close