BotëBotë.Portal

Vlerësime të para të agjentëve të huaj për rrëzimin e avionit ukrainas në Iran

Vlerësimi i parë i agjentëve perëndimor është se avioni ukrainas që është rrëzuar në Iran nuk është goditur nga raketa, bëjnë të ditur Agjencitë botërore duke u thirrur në burim të sigurisë kanadeze i cili ka kërkuar të mbetet anonimë.

Otavë, 9 janar 2020 (MIA) – Vlerësimi i parë i agjentëve perëndimor është se avioni ukrainas që është rrëzuar në Iran nuk është goditur nga raketa, bëjnë të ditur Agjencitë botërore duke u thirrur në burim të sigurisë kanadeze i cili ka kërkuar të mbetet anonimë.

I njëjti burim ka thënë se sipas Agjencisë botërore të Zbulimit, avioni i tipit “Boing 737” ka pasur probleme teknike.

Avioni ukrainas është rrëzuar menjëherë pas fluturimit drejt Kievit nga aeroporti në Teheran. Në avion ka pasur 167 udhëtarë dhe nëntë anëtarë të ekuipazhit. Në fatkeqësinë kanë vdekur 82 iranianë dhe 63 kanadezë si dhe qytetarë të Ukrainës, Suedisë, Afganistanit, Gjermanisë dhe Britanisë së Madhe.

Avioni ukrainas është rrëzuar disa orë pas Irani realizoi sulm raketor mbi dy baza në Irak ku kanë qenë të vendosur ushtarë amerikanë. fab/

 

 

Таг
Back to top button
Close
Close