0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталОпштество

Влада: Институтот понуди спорните толкувања во Речникот да бидат повлечени и заменети со соодветни

Владата соопшти дека првите луѓе на редакцијата на  Толковниот речник и на Институтот за македонски јазик самите понудиле привремено да бидат повлечени толкувањата на некои зборови што предизвикаа реакции во јавноста и набргу да ги  заменат со толкувања соодветно на современиот лингвистички и општествен контекст.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close