СкопјеХроникаХроника.Портал

Вкупно 265 лица санкционирани поради прекршоци во сообраќајот

Во текот на вчерашниот ден само на територија на град Скопје биле санкционирани 256 лица поради прекршоци во сообраќајот, информираат од МВР.

Скопје, 27 јануари 2021 (МИА) – Во текот на вчерашниот ден само на територија на град Скопје биле санкционирани 256 лица поради прекршоци во сообраќајот, информираат од МВР.

Во соопштението од Министерството се посочува дека од мерките 31 се за возење без возачка дозвола, 11 за нерегистрирани и технички неисправни возила, седум за управување под дејство на алкохол, 14 за поминување на затворен семафор,  20 мерки за користење на мобилен телефон, 13 за некористење на сигурносен појас, како и 14 санкционирани пешаци.

– Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот, стои во соопштението. свс/сп/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close