Svet.SlajderБалканДописници Свет

Високиот судски совет на Бугарија ќе го разгледа предлогот за разрешување на главниот обвинител Гешев

Како што потсетува дописникот на МИА во Софија, вршителот на должноста министер за правда, Јанаки Стоилов, пред една недела соопшти дека добил информација од министерот за внатрешни работи, Бојко Рашков, за сторени прекршувања на процедурите од главниот обвинител на Бугарија. Тогаш министерот Стоилов кажа дека има податоци за постапување и непостапување на главниот обвинител, што претставува сериозно кршење на службените должности и дејствија што му штетат на имиџот на правосудството. Таквите околности се: откривање на податоци од предистражни постапки селективно и тенденциозно, како и јавни изјави и коментари кои покажуваат пристрасност и предрасуди и ја нарушуваат презумпцијата на невиност.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close